Bu meyveleri yerken dikkat!

Çilek, erik, kayısı, kiraz... Yaz meyvelerini seviyoruz. Ama asit oranları yüksek olan bu meyveleri fazlaca tüketmenin dişlere zararlı olduğunu bilenimiz az.

SAĞLIK Hit: 3138 / Yorum: 0 / 25 Kasım 2013 14:31
Bu meyveleri yerken dikkat!
-A +A

Peki ne yapmalı? Uzmanlar, yaz meyvelerinin ağızda asit birikmesine yol açtığını ve bu asitlerin de dişlerde tahribata neden olabileceğini belirtiyor. Yaz mevsimine geçişlerde vücudun direnci düşüyor. Mevsimin getirdiği sıcak hava, yorgunluk ile birlikte savunma mekanizmasının gücünü de azaltıyor. Vücudun savunma mekanizmasının zayıflığında ağızda yaşayan bakteriler çoğalarak dişetlerinde enfeksiyon yaratıyor. Buna ek olarak mevsim meyvelerinin tüketiminin artması, zaten bol asitli olan bu gıdaların da katkısıyla ağzın iç bölgesinde asitlerin çoğalmasına yol açıyor. Ağızda asit oranı çoğalınca bakteriler hemen hareke geçiyor ve dişlerdeki iltihaplanma oranını yükseltiyor. Dolayısı ile bu dönemde diş fırçalama konusu daha da ön plana çıkıyor. Ağızdaki asitlerle başa çıkabilmek için diş fırçalamanın dışında, ağız gargarası ve diş ipi ile bakımını desteklemek gerekiyor.

Bunları göz ardı etmeyin

• Meyve tüketiminin ardından süt, sütlü gıdalar ve su için.

• Dişlerinizi yeme işleminden yarım saat sonra fırçalayın.

• Hemen fırçalarsanız asitler diş minelerinizi yumuşattığı için fırçalama hareketinden dolayı diş minelerinizde aşınma oranı yükselir.  

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...